Okres jesienno-zimowy to najgorszy okres dla lakieru pokrywającego karoserię samochodu. Warunki atmosferyczne (opady i duża wilgotność), środki chemiczne stosowane przez służby drogowe, małe kamienie wyrzucane spod kół innych samochodów (zimą dziury w asfalcie częściej się robią, a ulice są rzadziej sprzątane) sprawiają, że powłoka, która ma chronić, sama ulega uszkodzeniom mechanicznym. Wszelkie ubytki mogą zaś stać się ogniskami korozji.
Jak chronić lakier?
O lakier należy dbać. Nie tylko podczas newralgicznego okresu, ale podczas całego czasu posiadania samochodu. Regularne mycie specjalnymi np. szamponami pomagającymi usunąć ptasie odchody czy owady, stosowanie past polerskich do zabezpieczenia niewielkich zarysowań, woskowanie są niezbędnymi zabiegami, które pomogą utrzymać lakier w dobrej kondycji. Jednym z dobrych pomysłów na ochronę lakieru jest także stosowanie powłok ceramicznych.
Czym jest powłoka ceramiczna?
Powłoka ceramiczna jest dodatkową, trwałą (utrzymuje się nawet do 5 lat) i bezbarwną powłoką, którą nakłada się w sposób bezinwazyjny (powłoka ceramiczna nie wnika w strukturę karoserii, lecz przylegają do jej powierzchni). Przed nałożeniem powłoki samochód jest bardzo dokładnie myty, a dopiero po tym następuje kilku etapowe nakładanie powłoki, dzięki której wypełniane są uszkodzenia mechaniczne tj. pory, drobne rysy, wżery, lakier nabiera nowego blasku, głębi i nowego wyglądu. Powłoki bardzo dobrze sprawdzają się także w ochronie felg – pozwalają utrzymać jest długo w czystości i w dobrej kondycji.
Więcej o powłokach ceramicznych można dowiedzieć się tutaj.