Site Overlay

Sezonowa wymiana opon

Wszyscy rozsądni kierowcy doskonale wiedzą, że wymiana opon, czyli wulkanizacja to obowiązkowe punkty w każdym roku kalendarzowym. Zmiana opon jest gwarancją bezpieczeństwa, a także lepszego poruszania się w różnych, bardzo często zmiennych warunkach atmosferycznych.

Letnie czy zimowe?

Olsztyńska wulkanizacja zawsze odbywa się na zasadzie wymiany opon zimowych na letnie i letnich na zimowe. I choć zasada przejścia z jednych opon na drugie jest bardzo prosta, to mimo to kierowcy wielokrotnie zastanawiają się, kiedy jest najlepszy moment na wymianę opon. W wielu przypadkach opony zimowe wymieniane są na te letnie jeszcze w momencie, kiedy w niektórych miejscach może leżeć śnieg. Jednak kiedy temperatury powietrza zacznie się podnoszą, sprawia to, że opony zimowe automatycznie zachowuje się w takich warunkach gorzej, dając też mniejsze bezpieczeństwo podróżnym. Stąd też nie ważne jest to, czy w danym miejscu jeszcze na przykład leży śnieg, a to jakie temperatury wskazują zewnętrzne termometry.

Wymiana opon – kiedy najlepiej wymienić opony na letnie?

Zdecydowanie trudniej jest podjąć kierowcom decyzję, kiedy wymienić opony zimowe na letnie. Przejście z sezonu zimowego w ten wiosenny bardzo często wiąże się z różnymi temperaturami i różnymi warunkami atmosferycznymi. Raz odnotowywane są dodatnie temperatury, a za chwilę możemy zobaczyć śnieg i lekki przymrozek. Jednak czynnikiem, który zawsze powinien być brany pod uwagę podczas zmiany opon, powinna być temperatura otoczenia. Zwykle przyjmuje się, że opony letnie można założyć wtedy, kiedy średnia dobowa temp. przez kilka dni utrzymuje się powyżej 7 stopni Celsjusza. Takie informacje przekazują producenci opon, a także eksperci od bezpiecznej jazdy. Na pewno warto jest zapamiętać te zasady, by czuć się bezpiecznie w podróży. Kiedy jednak kierowcy nie chcą analizować prognozy pogody, warto kierować się własnym doświadczeniem w tej kwestii.